Eurostarch ja Amado – Petlan lajikekokeessa yli 10 000 kg/ha tärkkelystä
- Finpom Oy
- 30.3.2017
- 1 min käytetty lukemiseen
Tärkkelyslajikkeistamme Amado ja Eurostarch olivat mukana Perunantutkimuslaitoksen Ylistaron lajikekokeessa. Kumpikin lajike on ollut ensimmäistä kertaa lajikekokeissa Suomessa jo yli 10 vuotta sitten ja nyt jo kaupallisessa tuotannossa useiden vuosien ajan. Kummastakin lajikkeesta meillä on myös siementuotantoa kotimaassa.
Petlan Ylistaron kokeen kaikkien lajikkeiden keskimukulasato oli 41 t/ha ja tärkkelyssato 9 300 kg/ha.
Paras mukulasato oli Eurostarchilla, 47,8 t/ha. Eurostarschin tärkkelys oli 21,6 % ja se tuotti yli 10 000 kg tärkkelyssadon hehtaarilta. Amado tuotti tässä kokeessa tärkkelyssatoa parhaiten, 10 770 kg hehtaarilta. Amadon tärkkelys oli kokeen toiseksi paras 24,1 % ja mukulasato 44,6 t/ha.
Tutustu Amadoon
Tutustu Eurostarchiin





Kiitos mielenkiintoisesta katsauksesta Amado- ja Eurostarch-lajikkeisiin. On todella vaikuttavaa nähdä, miten perunan tärkkelyspitoisuuteen ja satomääriin voidaan vaikuttaa lajikevalinnoilla. Tämä herättää ajatuksia laajemminkin laadukkaiden raaka-aineiden merkityksestä, ja miten tärkeää on kiinnittää huomiota myös niiden valmistusmenetelmiin. Esimerkiksi täydellisen teen hauduttamiseen olen löytänyt erinomaisia välineitä tämän linkin kautta.
Moni ei tule ajatelleeksi, että perunan kaltaisen arki-raaka-aineen ja laadukkaan teen välillä on yllättävä yhteys: molempien parhaat puolet saadaan esiin oikeanlaisella käsittelyllä ja välineillä. Tärkkelyspitoinen peruna on erinomainen energianlähde ja monipuolinen raaka-aine keittiössä soseista leivonnaisiin. Sen ravintoarvo, kuten C-vitamiini- ja kaliumpitoisuus, säilyy parhaiten, kun valmistusmenetelmät ovat hellävaraisia.
Aivan samalla tavalla teen terveyshyödyt – kuten antioksidantit ja flavonoidit – ovat herkkiä valmistustavalle. Laadukkaiden teelehtien potentiaali menee hukkaan, jos ne haudutetaan väärässä lämpötilassa tai liian pitkään.
Valmistusprosessin…